Byznys našich klientů: Finanční poradenství Adama Pospíšila

Byznys našich klientů: Finanční poradenství Adama Pospíšila

Adam Pospíšil založil vlastní firmu zabývající se finančním poradenstvím po tom, co v oboru už několik let působil. Velkou překážkou podle něho byly předsudky, které lidé měli vůči finančnímu poradenství kvůli vlastním špatným zkušenostem. Svým klientům se snaží dokázat, že je odborníkem na svém místě. Jak ho ovlivnila koronavirová situace?

 

Mohl byste představit vaši firmu a říct, jak jste se k vašemu oboru dostal?

V oboru působím přes 10 let, tehdy jsem začínal v bankovnictví a zjistil jsem, že v rámci jedné banky není možné klientovi poskytnout 100% řešení všech jeho potřeb, a proto jsem se rozhodl osamostatnit a rozšířit portfolio produktů. Po 4 letech podnikání poskytujeme veškeré finanční služby většiny bank, které na českém trhu jsou. Nedávno jsme k tomu založili privátní fond kvalifikovaných investorů.

 

Má váš obor nějaká specifika?

Specifické je, že finanční poradenství nebylo nikdy v České republice moc oblíbené. Náš obor dříve neměl v Česku dobré jméno, jelikož spousta lidí měla špatné zkušenosti s nekalými praktikami. Věřím tomu, že se situace v posledních letech zlepšuje, především díky regulaci od ČNB a samozřejmě se tomu snažíme přispívat i my svým zodpovědným přístupem. Dál je tento obor specifický tím, že bude vždy potřeba – lidé budou potřebovat půjčit, něco uložit atd.

 

Rád bych, aby už finanční poradenství nebylo v České republice vnímáno jako sprosté slovo.

 

Setkal jste se v začátcích s překážkami?

Překážky samozřejmě byly, většinou se jednalo o byrokracii, kterou je nutné udělat právě kvůli zmíněným regulacím. Další velkou překážkou, nebo spíše výzvou bylo dokázat svým klientům, že jsme odborníci na svém místě a po špatných zkušenostech, které někteří měli napravit našemu oboru pověst. Překážkou byla i konkurence, protože v době, kdy jsem začínal už na trhu byly zavedené velké firmy na poradenství a musel jsem shánět svoje klienty a být pro ně zajímavější než právě ty velké firmy.

 

Zakladatel firmy Adam Pospíšil
Adam Pospíšil chce napomoci lepšímu vnímání oboru finančnictví ve společnosti

Jak se vaše podnikání od začátku proměnilo?

Dříve to byl poměrně punk, člověk musel o klienta velmi usilovat a poskytování kvalitního servisu si vyžadovalo hodně času. Pomocí technologií a investic do systémů již není tak náročné například porovnání hypoték díky online kalkulačkám, které máme k dispozici, nebo tvorba finančního plánu a výběr toho nejlepšího pro klienta. Dnes máme díky referencím našich spokojených klientů práce víc než dost a aktuálně hledám posily do týmu, které by mi s náporem klientů pomohly.

 

Je něco, co vás odlišuje od konkurence?

Ano, je to především způsob našeho přístupu ke klientovi a k práci, což nám v Evergreen udávají i firemní hodnoty. Přijímáme svou odpovědnost za své činy a chápeme svou odpovědnost vůči všemu co je nám svěřeno, ať už se jedná o finance do správy, nebo o důvěrné informace se kterými pracujeme. Svou práci vykonáváme za každých okolností čestně a upřímně a hlavní je pro nás čistá pověst a poskytování zcela objektivních rad našim klientům za všech okolností, i když to není vždy tak lehké. Samozřejmě si vážíme důvěry našich klientů, a tak vůči nim máme velmi transparentní a otevřenou komunikaci. Další naší výhodou oproti konkurenci je to, že se díky naší struktuře můžeme klientům věnovat s velmi osobním přístupem a dlouhodobě.

 

Co je vaším pracovním cílem?

Rád bych, aby už finanční poradenství nebylo v České republice vnímáno jako sprosté slovo a aby klienti pochopili, stejně jako já před lety, že jedna banka nevyřeší všechny jejich potřeby. Rád bych vybudoval tým poradců, kteří budou ctít naše hodnoty a tohoto cíle nám pomohou dosáhnout.

 

Logo fondu Evergreen
Adam Pospíšil nedávno založil privátní fond kvalifikovaných investorů

Koronavirová krize ovlivnila životy nás všech. Jakým způsobem se dotkla konkrétně vašeho byznysu?

Když začínal koronavirus, zrovna jsem se vracel ze své několikaměsíční cesty po světě. Díky mému cestování jsme se s klienty naučili komunikovat na dálku a skvěle nám to fungovalo.

Ve finančnictví je důležité se s klienty vídat a pokud něco potřebují sjednat, je potřeba ověřit jejich totožnost a podepsat příslušnou dokumentaci. Během první vlny se všechno zastavilo a nikdo nevěděl co bude dál. Dnes se díky sníženým úrokovým sazbám na hypotečním trhu lámou každý měsíc rekordy v poskytnutých hypotékách, a i díky tomu potřebujeme nové posily.

 

Jak proběhla vaše spolupráce s Ofigem?

Spolupráce je skvělá, našel jsem si Vás na internetu a mám již u Vás vedeny dvě společnosti, kde u jedné jste mi ji pomohli i založit. Všechno proběhlo rychle a dle mých představ.