Byznys našich klientů: Jan Suchánek přišel s transparentním systémem financování staveb. V čem je unikátní?

Byznys našich klientů: Jan Suchánek přišel s transparentním systémem financování staveb. V čem je unikátní?

Jan Suchánek založil s kamarádem z dětství stavební firmu BESU Profistav. Jaká jsou hlavní úskalí stavebnictví a v čem se BESU Profistav odlišuje od ostatních stavebních firem?

 

Co vás k podnikání přivedlo a proč zrovna stavebnictví?

Přivedl mě k tomu kolega, který je stavař a zároveň můj nejlepší kamarád z mládí, vyrůstali jsme spolu v Havířově. Já stavař nejsem, dělal jsem v logistice. On dělal stavbyvedoucího a říkal, že už ho to ve velkých firmách nebavilo, moc práce za málo peněz a viděl možnost potencionálních zisků a realizace zakázek po svém. Měl kontakty na dobré lidi z branže, které za ty roky poznal, ale chybělo mu cashflow. Oslovil mě tedy, jestli nechci dělat obchodní stránku věci a jednatele firmy s tím, že on by to zaštítil technicky a dali jsme to do kupy. Já sehnal peníze a založil firmu, on je takový tichý společník a fungujeme napůl.

 

Jaká jsou specifika vašeho oboru?

Jsme menší stavební firma. Nemáme žádnou veřejnou reklamu, jen webové stránky a sháníme zakázky na základě referencí a na základě našeho systému financování, který máme možná jako jediní v Česku, možná i v Evropě.

 

„Oslovil mě tedy, jestli nechci dělat obchodní stránku věci a jednatele firmy s tím, že on by to zaštítil technicky“ říká Jan
Firmu BESU Profistav provozuje Jan se svým kamarádem z dětství

V čem je tento systém unikátní?

My v podstatě otvíráme investorům karty, což žádná stavební firma neudělá. My jim dáváme nahlédnout do účetnictví a nabízíme veškeré slevy u dodavatelů, které máme. Je to maximálně transparentní, investor má přehled o každé koruně, která do stavby jde a má možnost si jakoukoli dodávku zajistit sám. Například když stavíte dům a máte tchána, který dělá okna, můžete přijít za námi a můžete říct, že si okna zajistíte sami. To velké stavební firmy neumožňují.

 

Takže jste vůči klientům o dost flexibilnější, než vaše konkurence?

Přesně tak. Dokážeme garantovat, že se cenově dostáváme pod tzv. RTS, což je celorepublikový systém, který udává cenový trend stavebních prací a dodávek.

 

Jak se vaše podnikání od prvního dne proměnilo?

Značně. Začínali jsme se ve dvou lidech, původně jsme chtěli dělat na živnost, ale rychle jsme překročili milionový obrat, takže jsme založili firmu. Začínali jsme na menších akcích jako rekonstrukce bytových jader nebo zámkových dlažeb a postupně jsme se rozrostli. Teď cílíme na zakázky, na kterých je obrat od dvou milionů a výš.

 

Kdo jsou vaši hlavní klienti?

Soukromí investoři a menší developeři, co staví jeden až dva bytové domy. My chceme začít developerskou činnost dělat sami na sebe, zatím nám ale chybí cashflow na vlastní projekt. Nemůžeme teď vzít dvacet milionů a na dva roky, než se koupí pozemek a vyřídí veškerá administrativa, všechno umrtvit. Chceme se dostat do bodu, kdy zkrátka koupíme pozemek, postavíme stavbu podle sebe a pak ji prodáme na klíč.

 

BESU Profistav je cenově flexibilnější, než jejich konkurence
Největší problém bylo sehnání kapitálu

Jak dlouho zhruba trvá vypracování celého projektu?

Nás nejčastěji oslovují lidé, kteří mají hotový návrh, mají pozemek a po nás chtějí pouze realizaci. To pak dle náročnosti stavby trvá rok až rok a půl. Pokud klient přijde a musí se vypracovat celý projekt, případně ještě koupit pozemek, jsou to minimálně dva až tři roky. Nejvíc celý proces protahují administrativní překážky a vyřizování různých souhlasů a povolení od sousedů, kteří často zdržují výstavbu vyloženě na truc.

 

Jak změnila vaše podnikání koronavirová krize?

Dotkla se nás výrazně, zaměstnanci museli začít nosit roušky, někteří nechtěli do práce. Mnoho pracovníků co dělá ve stavařině je z Ukrajiny, ti museli odjet domů a Čeští zedníci si začali okamžitě říkat enormní částky.

Pocítili jsme to i na dodávkách materiálu, jelikož ve stavebninách nefungoval normální provoz, vše bylo třeba objednat přes internet a to je ve stavařině strašně těžké, jelikož je třeba si dané materiály osahat a vidět je v reálu.

 

Jak proběhlo založení vaší firmy přes společnost Ofigo?

Už si ani nevzpomínám, abych řekl pravdu, takže asi vše proběhlo v pohodě. Řešil jsem to společně s advokátem a s ničím nebyl problém.

 

Pokud vás náš rozhovor zaujal, více o Janově firmě najdete na www.besu.cz