Byznys našich klientů: Elektrikařina Luboše Cézy

Byznys našich klientů: Elektrikařina Luboše Cézy

Luboš Céza se po letech rozhodl vrátit zpátky k oboru, který vystudoval. Elektrooblast ho vždy zajímala, ale počátky jeho podnikání zbrzdil covid a omezené otevírací doby úřadů. Od počátku měl štěstí na klienty a poptávky, ke kterým přistupuje celá firma Lucemont s.r.o. velmi zodpovědně a se zákazníky aktivně komunikuje. Do budoucna by Luboš Céza firmu rád rozšířil a nabral více zaměstnanců. V čem mu covid uškodil a v čem naopak pomohl?

 

Lucemont, s.r.o. se zabývá elektrifikací bytových i nebytových prostor

Mohl byste představit vaši firmu a říct, jak jste se k vašemu oboru dostal?

Dlouho jsem se pohyboval v šoubyznysu jako DJ a moderátor v rádiích. Následně jsem několik let pracoval jako obchodní zástupce ve velkých firmách, ale když vypukla covidová pandemie, bohužel jsem přišel o práci. Přemýšlel jsem tedy co budu dělat, a protože jsem vystudoval elektroprůmyslovku a vždy mě bavily rukodělné práce, rozhodl jsem se, že začnu v oboru podnikat. Nejhorší bylo si doplnit certifikáty a zkoušky, které se k elektrikařině vážou. Ke svému překvapení jsem pak zjistil, že po šikovných rukách je velká poptávka, takže jsme se nikdy nenudili a neměli jsme nouzi o klienty.

Firma Lucemont se stala plátcem DPH po půl roce od založení a máme koncesi na poskytování technických služeb k ochraně osob a majetku, kde máme odpovědného zástupce. Zabýváme se elektrikou, slaboproudými rozvody, kamerami a zabezpečovacími systémy. K tomu máme ještě na starosti dva industriální parky, ve kterých se staráme o správu a údržbu.

 

Má váš obor nějaká specifika?

Elektrooblast je velmi rozsáhlá. My se zabýváme především kamerovými systémy a elektrifikací bytových i nebytových prostor. Já skoro 15 let od školy elektriku nedělal, tak se spousta specifik změnila. Především po vstupu do EU se všechno sjednotilo a legislativně to bylo hodně náročné, ale všemi změnami se postupně prokousáváme. Pořád nacházíme nové výzvy.

 

Setkal jste se v začátcích s překážkami?

Všechno šlo víceméně podle očekávání. Na to, že byl covid, tak všechno proběhlo celkem hladce. Největšími překážkami bylo získávání certifikátů a oprávnění k založení vázané živnosti. Úřady měly velice omezenou otevírací dobu a dopracovat se k certifikátům a oprávněním bylo náročné. Ale i to se nakonec povedlo vyřídit.

 

Zakladatel firmy Lucemont, s.r.o.
Luboš Céza se po letech vrátil zpět k oboru, který vystudoval

Jak se vaše podnikání od začátku proměnilo?

Proměnilo se tak, že oproti korporátu cítím volnost řídit něco svého a jsem pánem svého času. Zároveň nemusím vyplňovat reporty a dělám práci, která mě baví. Odměnou jsou pro mě recenze a zpětná vazba od zákazníků. Když si pročítám jejich příspěvky, dává mi to pocit, že dělám něco, co má smysl a dělá mi to radost.

 

Je něco, co vás odlišuje od konkurence?

Konkurence je zdravá, ale já se o konkurenci aktivně nezajímám. Snažím se svou práci dělat podle svého nejlepšího vědomí a svědomí a snažím se ji dělat tak, jako kdybych to dělal sám pro sebe. Mým cílem vždycky bylo vycházet klientům vstříc a dodržovat termíny zakázek. Korporát mě naučil, že termíny se dodržují a když se nestíhá, základem je s klientem komunikovat. Vím, že jeden spokojený zákazník po sobě zanechá další zákazníky. Vize byla taková, že se náš zákazník musí se cítit tak, že utratil svoje vydělané peníze dobře. Služby dodáváme na klíč, a i po sobě uklízíme, takže není ani poznat, že tam někdo byl. Tímto způsobem se snažíme od konkurence odlišit.

 

Mým cílem vždycky bylo vycházet klientům vstříc a dodržovat termíny zakázek.

 

Co je vaším pracovním cílem?

Do budoucna bych firmu rád rozšířil. Vzhledem k velké poptávce začínáme nabírat zaměstnance. Zjišťuji tedy, že moc lidí poslední dobou nechce pracovat rukama, tak je hledání trochu náročnější. Okruh lidí pracujících na dohodu mám a někteří z nich teď budou přecházet na HPP. Firma Lucemont je moje dítě, které začalo brzy lézt, chodit a mluvit, takže doufám, že jeho maturita bude ve velkém stylu.

 

Kuchyň od firmy Lucemont, s.r.o.
Vzhledem k vysoké poptávce se bude firma Lucemont, s.r.o. rozšiřovat

Koronavirová krize ovlivnila životy nás všech. Jakým způsobem se dotkla konkrétně vašeho byznysu?

Mně covid ovlivnil začátek podnikání a na počátku jsem z toho byl trochu nervózní, jelikož jsem (co se práce týče) vložil všechno na jednu kartu. Situace určitě zpomalila růst firmy, ale pak jsem zjistil, že mi covid v určitých věcech i pomohl. Lidé zůstávali na home officu, takže byl dostatek času pracovat u nich doma. Vím, že kdyby lidé chodili do práce, bylo by složité se domluvit na nějakém čase. Také mi na začátku paradoxně pomohlo, že byly zavřené hobbymarkety a lidé se tím pádem nedostali ke zboží, které potřebovali.

 

Jak proběhla vaše spolupráce s Ofigem?

Firmu Ofigo jsem našel na Googlu. Firem, které se zabývají tím samým, je docela dost a když jsem zezačátku hledal informace, nejpřívětivější a nejdůvěryhodnější mi přišlo právě Ofigo. Dal jsem na svůj šestý smysl, že to bude ta správná firma. Spolupráce proběhla hladce a bez jakýchkoliv problémů. Byl jsem trochu nervózní, že musím poslat hodně peněz předem, ale ve finále bylo vše transparentní a proběhlo to naprosto v pořádku. Ofigo můžu doporučit komukoliv.

Stránky firmy Lucemont jsou www.ezs4u.cz.