Mít či nemít strach z kontrol z úřadů? Jedna „náhodná“ u mě byla…

Mít či nemít strach z kontrol z úřadů? Jedna „náhodná“ u mě byla…

Když jsem zakládal další firmu, připravoval jsem se na kontrolní smršť z úřadů. Důvod? Zaskočená konkurence. A „nečekaná“ kontrola se brzy dostavila. 

Věděl jsem, že pro konkurenci není nic jednoduššího, než na nás udáním poslat kontrolu. A já chtěl být na takovou nečekanou návštěvu připravený. Bezpečnost zdraví a práce, licence na hudbu, ochrana osobních údajů… Mraky informací, ze kterých mi šla hlava kolem. Desítky hodin v knížkách, eboocích a pseudo příručkách. Nakonec jsem si připadal připravený, i když jsem tomu obětoval moře času. 

Ptáte se, jestli na nás konkurent nakonec skutečně poslal kontrolu na udání? 

Poslal. 

A já jsem dnes rád, že jsem si své práva a povinnosti nastudoval. Dodalo mi to klid a věřím, že to prospělo celé firmě.

Stejně na firmu něco vyšťourali. I když jsem se cítil připravený

Na téhle kontrole bylo pro mě zajímavé na vlastní oči sledovat, jak to celé probíhá. Byl jsem si jistý, že to mám podchycené. Ale i tak mě realita docela překvapila

Na můj dotaz, jak na mě přišli, paní pravila: „Na základě vlastního vyhodnocení.“ 

Samozřejmě nesmysl vzhledem k tomu, že firma vznikla na konci roku 2017 a do spuštění v květnu 2018 nevykonávala vesměs žádnou činnost. Hned mi bylo jasné, odkud vítr vane, od našeho vtipného konkurenta. Na kontrolu jsem si pro jistotu s sebou vzal daňového poradce, ať jsme dva. Koneckonců i úředníci na nás byli dva. A už to jelo:

  • Místní šetření a prohlídka prostor. OK.
  • Nemáte označenou firmu! No, neměli jsme, protože se firma stěhovala z jedné adresy na druhou a my nové štítky udělali až na dalšího začátku měsíce. Samozřejmě, kontrola přišla v mezidobí. Pokuta.
  • Prokažte právní důvod k užívání prostor. Ukazuju výpisy z katastru nemovitostí. OK.
  • Máte chybně označené faktury! Asi nejvtipnější moment. Po změně sídla jsme změnili adresu všude, kde se dalo. Akorát jsem zapomněl na fakturační program, takže se 14 faktur vystavilo se starou adresou. Nevšiml jsem si toho já, nevšimla si toho kolegyně v kanceláři, nevšimli si toho klienti, nevšimla si toho asistentka našeho daňového poradce a dokonce si toho nevšiml ani náš daňový poradce. Všimla si toho až paní kontrolorka. Pokuta.
  • Kontrola správnosti informací na webu. OK. 

Pokuty byly malé a asi bych se mohl hádat, že jsou za naprosto bagatelní věci a docílit tak jejich zrušení. Ale něco mi říkalo, ať to nechám být.

A právě touhle dobou se začaly rodit zárodky knih Ofigo 

Logicky nejdřív vznikla příručka Jak založit firmu a co dělat po založení firmy. Ale na základě zkušeností se sháněním užitečných informací a potýkání se s kontrolou na vlastní kůži bylo jasné, že příručka Jak se připravit na kontroly z úřadů bude následovat.