Byznys našich klientů: Jedlý hmyz Martina Masára

Byznys našich klientů: Jedlý hmyz Martina Masára

Martin Masár založil společnost NutrieM, která do Čech a na Slovensko přináší moderní způsob výživy s využitím jedlého hmyzu. Jako jednu z hlavních překážek vidí předsudky obyvatel vůči tomuto typu stravy a pomocí edukace společnosti se snaží lidi přesvědčit, že jedlý hmyz je potrava jako každá jiná. Oproti klasickému potravinářskému segmentu je třeba sledovat platné legislativy a přizpůsobovat se jim. Čím se projekt ENTO WAY liší od konkurence?

 

Za projektem ENTO WAY stojí tým odborníků

Mohl byste představit vaši firmu a říct, jak jste se k vašemu oboru dostal?

Společnost NutrieM s.r.o. byla primárně založená kvůli projektu ENTO WAY, který má za cíl přinášet na trh moderní výživu s využitím jedlého hmyzu a přinášet v tomto odvětví osvětu do Čech a na Slovensko. K oboru jsem se dostal tak, že se už delší dobu věnuji výživě a svoje znalosti jsem se rozhodl prohloubit ještě studiem chemie a biotechnologií na fakultě technické v Brně.

Od školy jsem se začal věnovat výzkumu jedlého hmyzu, což přerostlo do projektu ENTO WAY. Naším pilotním produktem je proteinová směs, která řeší několik problémů současně. Mezi ty problémy patří udržitelnost a nutriční kvalita v sektoru bílkovin. Množství lidí přechází na rostlinnou stravu, ale rostlinné bílkoviny často nedosahují potřebné kvality, a tak se člověk ochuzuje o benefity plnohodnotné výživy. Naše směs obsahuje rostlinné bílkoviny s přídavkem jedlého hmyzu čímž kombinuje aspekty udržitelnosti s nutriční kvalitou.

 

Má váš obor nějaká specifika?

Nejedná se o klasický potravinářský segment, protože v případě jedlého hmyzu je důležitá legislativa, která se stále vyvíjí, je třeba ji sledovat a přizpůsobovat se jí. Dalším specifikem tohoto segmentu je to, jak lidé v našich končinách tuto potravinu vnímají. Je třeba lidi vzdělávat v tom, že jedlý hmyz je potravina jako každá jiná a není třeba se jí bát.

 

Velkým cílem je dostat jedlý hmyz do jídelníčku českých obyvatel
Velkým cílem je dostat jedlý hmyz do jídelníčku českých obyvatel

Setkal jste se v začátcích s překážkami?

Jako každý podnikatel jsem se setkal s překážkami byrokratickými, s účetnictvím, papírováním atd. Dodnes spousta lidí vnímá jedlý hmyz s odporem, ale v rámci rozsáhlého výzkumu jsme zjistili, že pokud jsou lidé edukovaní a dozví se o jedlém hmyzu nové informace, přijímají tuto potravinu o mnoho snáze.

 

Je něco, co vás odlišuje od konkurence?

Konkurence je stále poměrně malá, ale pravidelně přibývají nové projekty, které se jedlému hmyzu chtějí věnovat. To, čím se od přímé konkurence lišíme je fakt, že za projektem ENTO WAY stojí skuteční vystudovaní odborníci a jsme i aktivně zapojení do výzkumu jedlého hmyzu. Nejsme parta podnikavců, která se narychlo rozhodla, že se chytí nového trendu a začne v něm podnikat. Co se týče nepřímé konkurence, tak oproti např jiným proteinovým směsem pracujeme s novou netypickou potravinou a je tedy potřeba inovativního myšlení.

 

Proteinová směs projektu ENTO WAY
Proteinová směs obsahuje živočišné bílkoviny a je zároveň i udržitelná

Co je vaším pracovním cílem?

Velkým cílem je dostat jedlý hmyz do jídelníčku lidí v našich zemích. Chceme, aby lidé jedlý hmyz brali jako jakoukoliv jinou potravinu a chápali jeho benefity. Dalším naším cílem je i vzdělání obyvatelstva v tomto směru. Naštěstí si už spousta institucí uvědomuje, že jediný důvod, proč jedlý hmyz nejíme je kvůli sociálním návykům, tak doufám, že se přístup lidí k jedlému hmyzu brzy změní.

 

Koronavirová krize ovlivnila životy nás všech. Jakým způsobem se dotkla konkrétně vašeho byznysu?

Naše společnost byla založena mezi dvěma vlnami covidu, tak se nedá říct, že by nás covid nějak ovlivnil. Co se týče sektoru jako takového – posilovny, které se zavíraly, to je určitě něco, co by nás do budoucna mohlo ovlivnit, pokud by se situace opakovala.

 

To, čím se od přímé konkurence lišíme je fakt, že za projektem ENTO WAY stojí skuteční vystudovaní odborníci a jsme i aktivně zapojení do výzkumu jedlého hmyzu.

 

Jak proběhla vaše spolupráce s Ofigem?

Ofigo jsem evidoval už delší dobu, jako společnost, která zakládá společnosti a virtuální sídla. Líbí se mi způsob, jakým Ofigo dělá svou práci a když jsem se podíval na recenze, které jsou v drtivé většině pozitivní, přesvědčily mě, že spolupráce bude dobrá volba. U Ofiga jsem si založil virtuální sídlo. Tím, že začátky podnikání jsou proměnlivé a mění se kanceláře a provozovny, virtuální sídlo nám přišlo z praktických důvodů jako nejlepší možnost.

Stránky ENTO WAY najdete zde: entoway.com.