Byznys našich klientů: Jak podniká obchodník Karel Šidlo

Byznys našich klientů: Jak podniká obchodník Karel Šidlo

V obchodování s kvalitními zemědělsko-potravinářskými výrobky má bohatou praxi a je profesionálem na pravém místě. Svému oboru se věnuje už více než čtvrtstoletí a zkušeností má na rozdávání. Karel Šidlo, zakladatel společnosti PROFIGRAIN s.r.o., nám kromě jiného prozradil i to, co ho motivuje jít neustále kupředu a co si na svém podnikání nejvíce cení.

 

Jak byste laikovi v jedné větě charakterizoval vaše podnikání?

Úplně jednoduše. Jsme firma, která má zastoupení německého výrobce a obchoduje s podniky zemědělsko-potravinářského komplexu.

 

Co je podle vás pro vaši firmu specifické?

Na rozdíl od mnoha firem nespolupracujeme s čínskými ani polskými výrobci, tedy s výrobci z krajin, kde kvalita výroby často není na takové vysoké úrovni. Navíc je náš sortiment opravdu hodně rozsáhlý. Pracujeme se 150-ti stranovým katalogem plným jednotlivých položek.

 

Profigrain realizace Karla Šidla
Realizace jedné ze zakázek firmy Profigrain

Proč jste se rozhodl právě pro toto odvětví?

To je dlouhodobá záležitost. V podniku s podobným zaměřením jsem pracoval už odedávna, bude to 30 let.

 

Co vás po takovou dobu motivuje posouvat se v tomto odvětví neustále kupředu?

Asi životní náklady (smích). Ale pak je to určitě o zviditelnění na trhu a propagaci firmy jako takové. Důležitá je pro mě také spokojenost zákazníků a individuální přístup k nim. Ti spokojení se k nám pak rádi vracejí a to nás motivuje jít dál.

 

Kdyby vám někdo na začátku předal všechny informace o podnikání, o jeho světlých i stinných stránkách i o tom, co v něm zažijete, šel byste do toho znova?

To je těžká otázka. Za dobu své 30-leté praxe člověk v podstatě nic jiného ani neumí a neumí si představit, co jiného by dělal. Na druhou stranu znamená podnikání pro majitele podniku obrovskou odpovědnost. Když jste zaměstnanec, někdo za vás odvádí platby za sociální i zdravotní pojištění, máte tedy pevné sociální jistoty. Na druhou stranu pokud podnikáte, jste pánem svého času. Nemůžete ale čekat žádné záruky. Je tu konkurence, sezónnost a další faktory, které nemůžete předvídat. Je vlastně i dobře, že jsem vše předem nevěděl.

 

Ukázka katalogu produktů společnosti Profigrain
Nabídka firmy Profigrain je opravdu neobyčejně rozsáhlá

Co máte na podnikání nejraději?

Rozhodně zajímavost práce! To, že člověk nemusí dělat pouze jedinou věc, ale dostane se k mnoha různým činnostem, které pracovní čas ozvláštní. Pak také časovou flexibilitu. Je jen na mně, jak si čas zorganizuji a teda není problém v pondělí nedělat nic a naopak třeba pracovat v neděli. Jste svým vlastním pánem.

 

Pokud podnikáte, jste pánem svého času. Nemůžete ale čekat žádné záruky. Je tu konkurence, sezónnost a další faktory, které nikdy nemůžete předvídat.

 

Co byste chtěl do konce své kariéry dosáhnout?

V mém věku si představuji mít dobrou kapitálovou rezervu pro odchod do důchodu nebo také dostatečně vysoké příjmy v jeho průběhu. Nic z toho však není důležité, pokud vám nefunguje zdraví. Takže pokud ještě slouží a zároveň nemusíte třeba v sedmdesáti chodit na brigády, můžete být se sebou spokojen.

 

Jak se vám líbila spolupráce s Ofigo?

Pro mně to bylo flexibilní a jednoduché řešení, které mi pomohlo rozjet byznys z domu od počítače. Nemusel jsem obíhat úřady nebo se starat o spousty dalších věcí s tím spojených. Jako třeba o notářské zápisy a vlastně ani nevím, co všechno ostatní. Za velmi slušnou částku jsem od Ofigo dostal kompletní servis, takže jsem byl spokojen a mohu služby doporučit.