Byznys našich klientů: Designový beton Jaroslava Prokeše

Byznys našich klientů: Designový beton Jaroslava Prokeše

Jaroslav Prokeš začínal s dekorativním betonem. Postupně ho ale stále více mrzelo, že mu materiál nedovoluje pracovat s drobnými detaily. A tak si po pěti letech řekl, že je čas na změnu. Přešel na beton designový. Nebál se oslovit americkou firmu s žádostí o poskytnutí licence k technologii a založil vlastní firmu. Do své práce vkládá neuvěřitelnou energii a jak sám říká, opravdu ho to baví.

 

Jaká je nabídka vaší firmy PROKA Design?

Specializujeme se na betonové výrobky a související řemeslné práce. Naše gró je v betonových stěrkách, které děláme přímo u zákazníků na míru jejich požadavkům. Používáme americké technologie a nejkvalitnější materiály. Stěrky se dají aplikovat v podstatě na jakýkoli povrch kromě plastů – stěny, podlahy, kuchyňské desky, sprchové kouty nebo třeba starý stůl vyžadující renovaci. Je to velmi kreativní záležitost. Dokážeme udělat různé odstíny, zabarvení a patiny.

 

Firmu jste založil relativně před nedávnem. V jaké fázi se teď vaše podnikání nachází?

Pracoval jsem a vlastně stále pracuji jako živnostník. K tomu po malých krůčcích rozvíjím firemní podnikání. Mým cílem je vybudovat zdravou rodinnou firmu, která bude postavena na lidech. Se spolupracovníky chci fungovat jako s rovnocennými partnery a dobře je ohodnotit. Lidské práce si vážím. Je pro mě ale důležité, aby v té práci byla i radost, srdce a energie. Ne pouze touha po penězích.

 

Vyměnil jsem v hlavě cédéčko. Dal tam nastavení, že všechno je možné a šel za svým cílem.

 

Setkal jste se s nějakými překážkami?

Překážka je vždycky v člověku, nikde jinde. Má domněnky, předsudky, je ovlivněn výchovou. Strach jako malé děti nemáme, začneme ho mít, až když nás to někdo naučí. Vyměnil jsem v hlavě cédéčko. Dal tam nastavení, že všechno je možné a šel za svým cílem. Překážky neexistují. Hlavní a nejpodstatnější je žít přítomností.

 

Takže jste se do toho obul a o recepturu na betonové stěrky požádal rovnou vyhlášenou americkou firmu…

Přesně tak. Odjel jsem do Ameriky, abych oslovil výrobce. Když potom zástupci evropského trhu viděli mou práci a to, že nechci směsi jen prodávat, ale sám s nimi pracovat, výhradní licenci pro Českou a Slovenskou republiku mi dali.

 

Co byste poradil nováčkům ve vašem oboru?

Asi to, aby se zbavili strachu, svobodně přemýšleli a naučili se důvěřovat své intuici. Velmi úspěšní lidé většinou na začátku neuspěli. Dělali chyby a teprve když se z nich ponaučili, přišel úspěch.

 

Usnadnila vám podnikání naše služba?

Rozhodně, byl jsem moc spokojený. Založení firmy mi zabralo velmi málo času, i když na počítači pracuji pomalu. Nemusel jsem se skoro o nic starat. Když bylo něco potřeba, jen jsme si zavolali a bylo to vyřešené. Budu zakládat další s.r.o. i pro kolegu a jedině u Ofigo.

 

Zajímá vás, co všechno Jaroslav Prokeš a jeho firma PROKA Design s betonem a cementem umí? Prohlédněte si webovou stránku nebo sledujte aktuality na Facebooku.