Byznys našich klientů: Autodoprava filmových produkcí s Martinem Školou

Byznys našich klientů: Autodoprava filmových produkcí s Martinem Školou

Martin Škola se k autodopravě dostal náhodou, když jeho kamarád potřeboval vypomoci ve svojí přepravní firmě. Gentleman Transport se zaměřuje na privátní klientelu, i na VIP společnost. Se svou druhou firmou Gentleman Food se stará o catering v okolí filmových produkcí. To nejnáročnější je podle něj časová náročnost a sladění pracovního a osobního života. Jaká jsou specifika Martinova byznysu a odkud v začátcích podnikání čerpal informace?

 

Zakladatel společnosti Gentleman Transport, s.r.o.
Kromě autodopravy se Martin Škola věnuje i cateringu

Mohl byste představit vaši firmu?

V současné chvíli mám od Ofiga založené dvě firmy – jedna se jmenuje Gentleman Transport a druhá Gentleman Food. Gentleman Transport se zabývá přepravou osob (máme vozový park značky Mercedes V Class) a osobní dopravou malými sedany jako je Superb nebo Mercedes typu E. Pro zákazníky máme připravené to nejlepší. Zabýváme se filmovou dopravou – herci, producenti, režiséři, a převážíme i privátní klientelu z řad manažerů apod. Co se týká druhé firmy Gentleman Food, to je cateringový vůz zaměřený na filmové produkce a filmová natáčení.

Jak jste se k oboru dostal?

K oboru jsem se dostal úplnou náhodou. Kamarád a jeho rodina mají autobusovou dopravu a jednou mi volal, že by ode mě potřeboval výpomoc. Dříve jsem dělal manažera v obchodním řetězci a dopravu jsem chtěl zkusit, protože mě vždy lákalo být každý den na jiném místě a poznávat naši republiku z jiného pohledu. Když mi bylo nabídnuto v této práci zůstat, tak jsem nabídku přijal. Tuto práci dělám už čtvrtým rokem.

Má váš obor nějaká specifika?

Velkým specifikem jsou sami lidé, kteří tuhle práci vykonávají. Práce ve filmovém průmyslu podle mého názoru není prací v tom pravém slova smyslu. Každý den je člověk jinde, dělá různé věci a vytváří finální obraz, který divák ve výsledku vidí. Každý den je nový a zajímavý.

Setkal jste se v začátcích s překážkami?

Nejhorší na práci v autodopravě je časová náročnost. Nejtěžší bylo skloubit osobní a pracovní život – jelikož mám děti a často je potřeba, abych byl v práci o víkendech nebo ve státní svátky; tzn. děti jsou doma a já musím do práce. Chvíli mi trvalo, než jsem našel work-life balanc a vnitřně jsem si rozdělil čas na práci a čas na rodinu tak, aby byly všechny strany co možná nejvíce spokojené. Čas byla určitě největší překážka, s kterou se ještě v této době občas potýkáme.

 

Považuji se za gentlemana a byl jsem vychován tak, abych měl úctu k druhým lidem.

Jak se vaše podnikání od začátku proměnilo?

Na začátku jsem působil jako zaměstnanec, abych si osahal všechny aspekty. V tuto chvíli společnost řídím a vidím, že komunikace a práce s ostatními lidmi se posunula na daleko vyšší úroveň. Nároky jsou u nás na trochu vyšší úrovni, ať už jde o vystupování řidičů, nebo v rámci cateringu. Hodně lidí si myslí, že když se přepravují herci, tak jsou to nedostupní lidé, přitom jsou to lidé jako všichni ostatní, se kterými se dokážeme normálně bavit.

Je něco, co vás odlišuje od konkurence? Jak velkou konkurenci u nás máte?

Konkurence je na našem území opravdu velká. Když přišel covid, spousta oborů úplně přestala fungovat, nebo fungovala ve velmi omezeném režimu. V naší práci stačí v podstatě pouze vlastnit řidičský průkaz skupiny B a můžete jezdit. Šlo tedy hlavně o to mít navázané vztahy, profesionální vystupování a dobré reference. V názvech firem máme slovo Gentleman, protože se považuji za gentlemana a byl jsem vychován v tom, abych měl úctu k druhým lidem. Myslím si, že spousta konkurentů na vystupování a oblékání svých zaměstnanců až tolik nedbá a spíš fungují stylem, že si ráno do auta sednou, večer vylezou a nezakládají si zas tak na tom, jak vypadají. To se mi nelíbí a snažím se se svou společností jít jinou cestou. Daří se nám se držet ve VIP společnosti mezi VIP řidiči, takže si myslím, že to jen potvrzuje, že firmu řídíme dobře.

Co je vaším pracovním cílem?

Za obě svoje společnost bych byl rád, aby se z nich stal samostatný subjekt, který sám o sobě vypovídá o tom, že děláme svojí práci dobře a nemusíme se bát, co se stane, když na firmu nebudeme chvíli dohlížet. Chtěl bych vést značku, od které naši zákazníci dostanou plný servis a bez jakéhokoliv zanedbání.

 

Každý pracovní den je ve filmovém průmyslu jiný a zajímavý.

Co vám jako začínajícímu podnikateli pomohlo, odkud jste získával první rady?

Začínal jsem jako živnostník a spoustu věcí jsem si musel osahat a vyzkoušet sám. Spousty informací jsem si načetl a dohledával na internetu. Co se týká podnikání, tak jsem kdeco odkoukal a získával jsem rady od kamarádů, kteří už podnikají delší dobu. S účetnictvím mi pomáhá účetní firma, na kterou jsem velmi brzy získal kontakt, který mi výrazně usnadnil práci.

Jak proběhla vaše spolupráce s Ofigem?

U první svojí firmy jsem si nechal u Ofiga založit virtuální sídlo. Začínali jsme spolupráci takhle zlehka. U firem Gentleman Transport a Gentleman Food jsem se rozhodl, že na Ofigo předeleguji komplet celé založení a moje požadavky byly do týdne splněny a jsem z nich nadšený. Jsem rád za zpětnou vazbu, kdy Ofigo klientům volá a zjišťuje, jestli jsou spokojení a není to tak, že jednou za rok pošlou fakturu k proplacení a nic víc je nezajímá. Tento servis velmi oceňuji, protože ulehčuje moji práci, kdy se nemusím o nic starat.