Byznys našich klientů: Ondřej Uhlíř provozuje tak trochu jiné fitko

Byznys našich klientů: Ondřej Uhlíř provozuje tak trochu jiné fitko

Ondřej Uhlíř a jeho přítelkyně Veronika stojí za firmou Dogfitness, která se specializuje na naše čtyřnohé kamarády. Jak se jim povedlo skloubit alternativní a konzervativní přístup k péči o psí pohybový aparát a jaký byl hlavní problém v začátcích jejich podnikání? To vše se dočtete v našem novém rozhovoru.

 

Co vás k podnikání / oboru přivedlo?

Když jsem se poznal s partnerkou, tak ještě studovala veterinární lékařství a volnočasově se zabývala pohybovým aparátem psů a péčí o psí sportovce. Po dokončení studií nešla pracovat jako klasický veterinář, ani jsme se nesnažili otevřít klasickou veterinární ordinaci, ale pokračovali jsme v tom, co dělala už při studiu. Z koníčku se tedy stala obživa. Ze začátku to byla hlavně pomoc kamarádům, kteří byli velice spokojení a s postupem času přibývali i další klienti, s tím, že aktuálně se staráme o psy, kteří běhají na republikové až světové úrovni.

 

Vaše služby jsou dost ojedinělé. Dokázal byste ve zkratce popsat, o co přesně jde? A zaměřujete se čistě na psy, nebo i na jiná zvířata?

Specializujeme se čistě na psy. Technika, kterou využíváme nejčastěji se jmenuje Dornova metoda a doplňujeme ji dle potřeby tkáňovými a fasciálními technikami. V podstatě jde o rozvolňování svalové tkáně za účelem návratu kostí, kloubů a posléze i pohybu, co nejblíže přirozenému nastavení.

Další důležitá část našeho podnikání spočívá ve cvičení na balančních pomůckách. Jedná se o speciálně pro psy vyvinuté nafukovací míče, podobné těm, které se prodávají na sezení pro lidi. Tyto jednotlivé cvičební programy jsou pak důležité především z hlediska prevence, kdy je cílem psy rovnoměrně nasvalit.

Celé to doplňujeme prodejem potřeb pro psy. Nepředstavujte si ale žádné tisíce produktů. Máme malý e-shop s nízkými desítkami produktů, které si od nás mohou naši zákazníci odnést z tréninku nebo semináře. Odchází tedy nejen se znalostmi nebo zdornovaným psem, ale také s potřebnými pomůckami, které z toho vychází (balanční pomůcky, vhodný postroj, atd).

„Aktuálně se staráme o psy, kteří běhají na republikové až světové úrovni.“
Firmu Dogfitness Ondřej provozuje se svou přítelkyní

Jaká jsou specifika vašeho oboru?

Pro nás je velmi důležitá důvěra. Pokud by nám naši zákazníci nedůvěřovali, nemohli (ani nechtěli) bychom fungovat. Vzhledem k tomu, že jde o v podstatě alternativní přístup k lékařství, vzniká velká spousta názorů a pohledů na věc. Když si vezmeme například Dornovu metodu, je spousta veterinářů, která ji absolutně neuznává, ale zároveň je hodně lidí, kteří ji až adorují a považují za všemocnou. Podle nás je pravda někde uprostřed a to je asi taky důvod, proč nám spousta pejskařů důvěřuje a vyhledává naše služby. Verča (Ondřejova přítelkyně, pozn. red.) je sice vystudovaný veterinární lékař, zároveň si ale uvědomuje výhody, které Dornova metoda, případně preventivní péče, poskytuje.

 

Takže vlastně spojujete jak alternativní, tak erudovaný přístup k veterinárnímu lékařství.

Ano. Vidíme, že lidstvo se trošičku vzdálilo od důvěry ve své vlastní tělo a odevzdalo se do rukou medicíny jako takové. Když nás něco bolí, dáme si Ibalgin a neřešíme příčinu. U těch psů je to pak ještě zkratkovitější, jelikož páníček necítí bolest psa, pouze vidí, že mu něco je a chce, aby mu lékař pomohl. Je důležité si uvědomit, že když se náhodou něco pokazí, není nutné hned řezat a operovat, ale je třeba zjistit proč se to pokazilo a pracovat na na nápravě a prevenci. Na druhou stranu, v momentě kdy někomu umírá pes a myslí si, že ho zalije léčivým čajem a on se zázračně uzdraví, tak to samozřejmě taky není pravda. Když zhodnocujeme konkrétní případ, snažíme se brát vědomosti z obou stran barikády. A tak se může stát, že návštěvě veterinárního lékaře vedoucí k případné operaci zabráníme, nebo naopak návštěvu ordinace doporučíme.

 

Setkali jste se v začátcích s překážkami?

Jediný problém byl otevření provozovny. Většina podobných center pro psy nevypadá a nevoní úplně vábně a moje představa byla taková, že klienti budou moc po práci dojít na cvičení se psem, nebudou se tu bát sedět nebo se něčeho dotýkat a v tom oblečení, ve kterém přišli, pak budou moc pokračovat dál mezi lidi, třeba na večerní pivo. Najít pěkný prostor a říct pronajímateli, že tam chcete cvičit psy, je samozřejmě těžký úkol. My jsme naštěstí po nějaké době takového člověka našli a nebylo pro nás překvapením, že i on sám má psy.

 

Většina podobných center pro psy nevypadá a nevoní úplně vábně
Největší problém bylo zařízení provozovny

Jak změnila vaše podnikání koronavirová krize?

Kromě služeb, o kterých jsem mluvil, provozujeme také malý eshop, kde prodáváme postroje a jiné pomůcky související s naším podnikáním. Koronavirová krize nás ve výsledku postihla absolutně, jelikož jsme museli zavřít provozovnu a zastavit veškeré služby. Jsme sice legislativně nenalezitelní a nebyli jsme si jistí, jestli ji skutečně zavřít musíme, řekli jsme si ale, že když musí zavřít fitka a kadeřnictví, týká se to s největší pravděpodobností i nás. V dané situaci nám to navíc přišlo rozumné. Služby tedy šly na nulu, zachránil nás ale eshop, který jel skvěle. Jak se momentálně postupně uvolňují opatření, tak se vracíme do původních kolejí.

 

Co je vaší pracovní metou?

Naše meta není nějaký stálý a raketový růst, my budeme rádi, když od nás budou chodit klienti spokojení a psi zdraví. Chceme samozřejmě přidávat nějaké další služby a produkty, ale primárně nám jde o to, udržet se jako rodinný podnik zakládající si na kvalitě služeb a vzájemné důvěře se zákazníkem.

 

Jak proběhlo založení vaší firmy přes společnost Ofigo?

Vše proběhlo rychle a bezproblémově. Já jsem absolutně netušil, co to znamená založení s.r.o. Nevěděl jsem, že se musí sepisovat obrovské haldy dokumentů a fakt jsem byl rád, že můžu někomu zaplatit, aby to udělal za mě. Pro mě jsou podobné věci při provozu jenom naprosto zbytečné legislativní nutnosti.

 

Pokud vás náš rozhovor zaujal, více o Ondřejově firmě najdete na www.dogfitness.cz