Byznys našich klientů: Studio Vokál tvoří komunitu podcasterů v Brně.

Byznys našich klientů: Studio Vokál tvoří komunitu podcasterů v Brně.

Ondřej Šašek a Lukáš Brázda vytvořili otevřené podcastové studio v Brně. Jejich cílem je vytvořit jedinečnou komunitu kreativních lidí, kteří by se vzájemně podporovali a obohacovali.

 

Mohli byste představit vaši firmu a říct, jak jste se k vašemu oboru dostali?

Oba dva jsme ve volných chvílích poslouchali podcasty a jejich audio formát nás oslovil. Chtěli jsme do podcastového světa sami přispět, ale neměli jsme vlastní téma. Uvědomili jsme si ale, že na trhu chybí kvalitní podcastové studio, které slouží komunitě. Obecně na Moravě žádný takový prostor podcastového studia pro veřejnost neexistoval, většinou tu najdete jenom uzavřená nahrávací studia. My chceme vytvořit komunitu lidí napříč obory.

Většinou jsou podcasty o jednotlivcích a jejich oborech. My chtěli vytvořit kreativní podhoubí s různými tématy a žánry. V Praze je několik podcastových studií, ze kterých nás zaujali třeba Elite Bloggers. Mají podobný koncept jako my, ale přesto se lišíme. Stejně jako my cílí na určitou komunitu lidí a mají svůj tým podcasterů. Podcasteři jim ale odvádí takové „desátky“, provizi z poslechovosti. U nás podcasteři platí pouze za služby dle svého výběru. My podcasterům pomáháme s čím potřebují – dáme jim technické zázemí, uděláme jim fotky, pomůžeme s marketingem, nebo nabídneme hudební znělku a podcasteři se nemusí o nic starat.

 

Podcast je teď trendy, tak chceme, aby se vyvíjel i způsob produkce a podcast sám o sobě.

 

Má váš obor nějaká specifika?

Jak jsme už říkali, tak jsme specifičtí v tom, že tvoříme komunitu lidí, kterým nabízíme plně vybavenou technickou místnost. Rozdíl mezi námi a běžným nahrávacím studiem je v tom, že nahrávací studio se zaměřuje především na kvalitu zvuku a přenos, zatímco my cílíme na ideální atmosféru nahrávacího prostředí. Když si náš klient přizve hosta, tak by se ve studiu měli oba cítit dobře. Chceme tvořit ateliér, kam člověk přijde a uzpůsobí si to tam podle sebe – přesune si gauč, uvaří si čaj, všechno pro to, aby se cítil jako doma. Nabízíme tuto možnost, aby se díky odlišným kulisám docílilo specifického charakteru každého podcastu. Samozřejmě podcasterům nabízíme možnost videa, takže můžou publikovat i stream a je jen na nich, jestli kombinaci zvuku a videa využijí, nebo zůstanou jen u audia.

Obecně chceme tvořit nové formáty podcastu jako takového. Podcast je teď trendy, tak chceme, aby se vyvíjel i způsob produkce a podcast sám o sobě.

 

Setkali jste se v začátcích s překážkami?

Jelikož jsme začínali během koronakrize, tak těch překážek pár bylo. Měli jsme nějaké nekvalitní spolupráce a tím pak docházelo ke ztrátám času. Financování našeho projektu je závislé na crowdfundingové kampani, kterou jsme spustili, protože i náš základní kapitál má svoje limity. Přes tuhle kampaň se samozřejmě snažíme zmedializovat a vybrat finance na další budování.

 

Zakladatel společnosti Lukáš Brázda
Zakladatel společnosti Lukáš Brázda

Jak se vaše podnikání od jeho začátku proměnilo?

My se vyvíjíme neustále, protože jsme tak trochu punkovej startup. Stále se snažíme vylepšovat tu základní myšlenku. Vizi máme jasně danou, ale detaily studia a tvorbu řešíme vždy individuálně s lidmi. Snažíme se najít různé varianty, komunita nám v tom pomáhá a zároveň nám dává zpětnou vazbu.

 

Je něco, co vás odlišuje od konkurence?

Především chceme doplnit prostor, který nám na Moravě celkově chybí. Podcastová studia jdou spíš po technické stránce než po stránce kreativní. Pro nás je tvorba hodně důležitá a chceme, aby se lidé vzájemně potkávali a podporovali se v prostoru, který pro ně tvoříme. Budujeme tady informační svobodu, aby se mohli všichni obohacovat navzájem. Dále také připravujeme edukativní semináře o podcastech pro veřejnost. Semináře by měly být o tom, jak vytvořit podcast úplně od začátku, takže i úplný laik bude mít šanci se něco naučit a začít tvořit.

Nedávno jsme dostali záštitu od primátorky Brna paní Vaňkové jako kulturně prospěšný projekt. Zisk záštity vnímáme tak, že náš projekt asi nebude úplně špatný.

 

Zakladatel společnosti Ondřej Šašek
Zakladatel společnosti Ondřej Šašek

Co je vaším pracovním cílem?

Naším cílem je hlavně otevřít náš prostor veřejnosti a vybrat dostatek financí na Doniu. Dále také pořád hledáme podcastery a další lidi ke spolupráci. Studio chceme řídit společně a kreativní podcastery propojovat jak mezi sebou tak s publikem. Do budoucna bychom také rádi ustálili procesní postupy a funkční harmonogram studia.

 

Jak proběhla vaše spolupráce se společností Ofigo?

O založení virtuálního sídla jsme se dozvěděli přes doporučení od známého. Když jsme hledali, co takové virtuální sídlo obnáší, našli jsme právě firmu Ofigo, na které nám vyhovovalo, že je to víc služeb dohromady. Tohle spojení nám pomohlo hlavně časově, protože jsme měli hodně práce a úspora času nám otevřela možnosti jinde. Určitě bychom Ofigo doporučili dál, mimo jiné i proto, že je cenově hodně příznivé.

Stránky projektu Studio Vokál najdete na: www.studiovokal.cz.