Byznys našich klientů: Knižní nakladatel Václav Kazda

Byznys našich klientů: Knižní nakladatel Václav Kazda

Václav Kazda spolu s manželkou Michaelou založili Nakladatelství Kazda v roce 2014. Původně jako „koníčka“ při práci. Postupně se ale dostali k zajímavým titulům a začali si jich všímat i agenti a větší nakladatelství. Dnes se knihám s přírodní tematikou věnují naplno.

 

Co vás k podnikání přivedlo?

Několik let touhy dávat lidem práci. Dávat jim jistotu a zároveň určitou svobodu. Rozhodující okamžik přišel, když jsem přečetl knihu Prameny živé vody o životě Vincenze Priessnitze, mimořádně silném člověku, který vyléčil mnoho lidí horskou vodou. Uvědomil jsem si, že bych chtěl vydávat knihy lidí, kteří inspirují druhé. Přišla touha podnikat, uvádět věci do chodu, určovat si život a dávat knihám kvalitu.

 

Byl začátek ve vašem oboru složitý? A co vám nejvíce pomohlo?

Složitý byl, protože jsme se snažili všechno financovat ze svých výplat. V jednom okamžiku jsme se ale rozhodli, že půjdeme do banky, uděláme ten riskantní krok a rozšíříme to naplno. Hodně mi pomohlo, že jsem měl předchozí praxi z nakladatelství. Nešel jsem do neznáma, měl jsem kontakty v oboru a věděl, jak vydávání funguje.

 

Potkaly vás nějaké překážky?

Bylo jich docela hodně. Ukázalo se, že celá moje představa knižního trhu byla trochu idealistická. Nebo možná máme trochu jinou představu o morálce v byznysu. Byli jsme hluboce zaskočeni a překvapeni tím, co všechno je možné… Ale nestěžujeme si, jsme rádi že můžeme takovou práci dělat.

 

Čím je knižní obor specifický?

Knižní prostředí je speciální v tom, že na něj může vstoupit kdokoli. Je jedno, jestli s vlastním autorským titulem nebo knihou objevenou v zahraničí. Klidně může být úspěšný s jednou, dvěma knížkami. Nejsou tam tak velké vstupní náklady. Také míra zdanění knih je nižší, což může hrát svou roli. Sám mám pocit, že lidé čtou čím dál víc.

 

 

Všechny Vaše tituly se věnují přírodě. Bio zahradničení, Slyšíš, jak mluví stromy, Tajná síť přírody. Vnímáte sami sebe jako alternativní nakladatelství?

Není naším cílem být alternativní. Chceme dělat věci, které jsou smysluplné. Ne je dělat proto, abychom se odlišili. Jsme lidé, kteří mají rádi přírodu, a chceme zvýšit zájem a úctu k ní. Pro někoho může být alternativní už jen slovo bio. Myslím, že příroda zajímá stále více lidí.

 

Co byste poradil nováčkům ve vašem oboru?

Aby šli za svým srdcem. Aby primárně nekalkulovali, ale vydávali knihy, které by sami chtěli číst a s čistým svědomím je tak mohli doporučit i těm, kterých si váží.

 

Skenování pošty je naprostý luxus, chodí nám jí hodně a býváme často pryč.

 

Usnadnila vám podnikání naše služba?

Administrativní vyřizování rád přenechávám někomu jinému. Založení společnosti „na klíč“ mi vyhovovalo. Pokud jde o další podporu, například skenování pošty je naprostý luxus. Chodí nám jí dost a protože býváme často pryč, je pro nás velká pomoc, když nám poštu někdo přebere a naskenuje.

 

Zajímají vás témata spojená s přírodou? Knihy Nakladatelství Kazda jsou k dostání v běžných knihkupectvích a objednávat je můžete také v e-shopu. Novinky sledujte na facebookových stránkách.