Byznys našich klientů: Influencer marketing platforma Davida a Marcela Janíčkových

Byznys našich klientů: Influencer marketing platforma Davida a Marcela Janíčkových

Nápad na založení technologického startupu, který by zefektivnil influencer marketing vznikl po osobní zkušenosti Davida Janíčka s instagramovými spoluprácemi se značkami. BarterMe si klade za cíl šetřit zadavatelům čas a peníze, které musí investovat do vyhledávání, komunikace a práce s influencery. Jak vidí aktuální situaci influencer marketingu na českém trhu a co si myslí o aktuálních příležitostech a výzvách spojených s přesunem firem do online světa?

 

Mohli byste představit vaši firmu a říct, jak jste se k vašemu oboru dostali?

D: BarterMe je platforma, která spojuje firmy a influencery (tvůrce na sociálních sítích). Myšlenka na BarterMe se zrodila už někdy v roce 2019, kdy jsem sám jako influencer vyzkoušel několik spoluprací se značkami. Krátce na to jsem začal pracovat v marketingu a sales v jiném startupu a dostal tak možnost nahlédnout na influencer marketing ze strany zadavatele. Chtěli jsme vyzkoušet některé z tuzemských platforem, ale neviděli jsme v nich přidanou hodnotu. Tehdy jsem si řekl, že to jde udělat výrazně lépe. Spojili jsme se s Marcelem a rozhodli se vytvořit influencer platformu, která bude lepší než všechny, které byly v tu dobu na českém trhu.

M: Za BarterMe je více jak rok dřiny s vymýšlením produktu, rozhovory s budoucími zákazníky a pak samozřejmě i perfektní práce našich vývojářů a designerů. Když jsme na začátku letošního roku BarterMe spustili, byl to opravdu skvělý pocit a velké zadostiučinění. Aktuálně máme plně fungující webovou aplikaci s desítkami registrovaných firem a stovkami influencerů a jejich počty neustále rostou

 

Co vám chybělo v platformách, které jste předtím zkoušeli?

D: Platformy fungovaly na bázi inzerátů, kdy firmy nabízí produkty a shánějí influencery a platforma si pak z odměny pro influencery strhávala provizi za zprostředkování. U nás je proces jiný – my s firmou spolupracujeme v celém průběhu kampaně, od zadání kampaně, přes komunikaci s influencery až po vyhodnocení výsledků kampaně. Vše se dá jednoduše a efektivně vyřešit na naší platformě.

 

Jak to u vás v aplikaci vlastně funguje? Oslovují influenceři firmy, nebo firmy influencery?

M: Proces je takový, že firma vytvoří zadání kampaně a zobrazí ho celé databázi influencerů. Influenceři vidí, co je to za kampaň a jestli se na ni hodí. Pokud ano, influenceři se mohou do kampaně přihlásit a propojí se tak s zadavatelem kampaně. Dále je to už na firmě, jestli spolupráci potvrdí, nebo ne. Veškerá komunikace probíhá na naší platformě, kde zadavatel může průběh kampaně komentovat a případně upravovat. Na konci kampaně automaticky načteme statistiky a vyhodnotíme její výsledky, aby firma měla přehled, jak byla kampaň úspěšná.

 

BarterMe přechází do ostrého provozu
BarterMe přechází do ostrého provozu

Má váš obor nějaká specifika? Vnímáte, že by se obor v poslední době měnil?

D: Influencer marketing je aktuálně obrovský trend a v CEE regionu v něm teprve doháníme rozmach, který měl v USA a západní Evropě. Naše platforma pak řeší hlavní problémy firem s influencer marketingem: najdeme kvalitní a prověřené influencery a provedeme je celým procesem od zadání kampaně až po analýzu výsledků, které spolupráce s influencery firmě přinesla.

M: Obecně je trh influencer marketingu u nás ve vleku západu. Je ale pravda, že už i u nás se jak influenceři, tak firmy profesionalizují. Tím se vytváří příležitost pro platformy, jako je ta naše.

D: V zahraničí je influencer marketing profesionálnější a lidé chodí za influencery pro rady a recenze komplexních produktů jako elektronika, fotografie atd. Např. profesionální fotograf promuje fotoaparát, který sám používá. Reklama je tím více autentická. Zároveň i zadavatelé kampaní jsou sofistikovanější například v analýze publika, tím lépe určí jestli se publikum influencera shoduje s jejich cílovou skupinou. Předpokládáme, že stejně jako v zahraničí, budou české firmy postupně požadovat lepší analytiku, profesionálnější influencery a lepší platformy na jejich management.

 

Setkali jste se v začátcích s překážkami?

M: Podobně jako u jiných technologických startupů byly na začátku největší překážkou finance, neboť vývoj robustního software, který tvoří naši platformu spolkl nemalé peníze a samozřejmě nás stál také spoustu sil. Pomohlo nám, že jsme měli nějaké vlastní zdroje k profinancování začátků a také, že jsme byli úspěšní v čerpání dotace pro perspektivní technologické projekty.

D: V Česku je oproti zahraničí mnohem složitější získat kapitál do začátku, protože trh pro začínající společnosti v nápadové fázi, které hledají finance, je velmi malý. Oproti USA máme u nás k dispozici opravdu malé zdroje. V USA jsou schopni vám dát velké peníze, pokud máte opravdu dobrý nápad.

 

Měli jste problém s oslovováním, ať už zadavatelů nebo influencerů?

D: Na začátku jsme měli trochu jinou představu o koncovém zákazníkovi, když jsme v první fázi cílili hlavně na PR/marketingové agentury, které mají větší objem práce s influencery. Záhy jsme zjistili, že daleko větší poptávka je od e-commerce subjektů, které mají vlastní brandovaný produkt, který chtějí rozšířit mezi lidi. U takových subjektů je super, že se s nimi dá poměrně snadno zkontaktovat. Zrovna oslovování firem není takový problém, jak by se mohlo zdát.

 

Zakladatel společnosti David Janíček
David Janíček se k influencer marketingu dostal po osobní zkušenosti se spoluprácemi

Je něco, co vás odlišuje od konkurence? Jak velkou konkurenci v Česku máte?

D: Na rozdíl od konkurence jdeme cestou automatizace influencer marketingu. Naším cílem je postupně odbourávat manuální práci firem s vyhledáváním, komunikací a správou influencerů. Tak šetříme firmám čas a děláme influencer marketing přístupný i firmám, které nemají dedikovaného markeťáka na sociální sítě.

M: Nejdéle fungující platforma u nás existuje nějakých 4-5 let a dlouho byla jediná na trhu. Nicméně jejich produkt je postaven na bázi inzerátů, což je na západě už překonaný přístup. Úspěšné platformy ve světě jsou robustní SaaS (software-as-a-service) platformy, což je i naše cesta. Kromě toho máme v rukávu i několik neotřelých nápadů, ale ty si zatím necháme pro sebe.

 

Co je vaším pracovním cílem?

M: Aktuálně přecházíme z dosavadního pilotního režimu na ostrý provoz, vylepšujeme produkt na základě zpětné vazby od našich zákazníků a na léto připravujeme vydání mobilních aplikací, které přinesou lepší uživatelský zážitek a nové funkce pro influencery. Také jsme nedávno přibrali do týmo CTO, který nám pomůže řídit technologický vývoj BarterMe. Naším dlouhodobým cílem je vytvořit plně automatizovanou platformu pro influencer marketing.

 

V Česku je oproti zahraničí mnohem složitější získat kapitál do začátku, protože trh pro začínající společnosti v nápadové fázi, které hledají finance, je velmi malý.

 

Koronavirová krize ovlivnila životy nás všech. Jakým způsobem se dotkla konkrétně vašeho byznysu?

M: Můžeme říct, že koronavirus nás nijak negativně nezasáhl, spíše právě naopak, neboť obecně nasměroval firmy do onlinu a posílil trh online marketingu.

 

Myslíte si, že kdyby nepřišla pandemie, tak by se influencer marketing vyvíjel jinak?

D: Influencer marketing ročně roste o více než 20 % i bez ohledu na covid. Do roku 2026 má trh influencer marketingu dosáhnout 25 miliard dolarů. Oproti současnému stavu tak dojde k obrovskému znásobení. Jaký měl na tento trend vliv covid se teprve ukáže, ale dá se očekávat, že přispěje ještě k výraznějšímu růstu influencer marketingu.

 

Jak proběhla vaše spolupráce s Ofigem?

M: Ofigo nám pomohlo hlavně ušetřit čas se založením firmy, který jsme mohli věnovat řešení našeho byznysu. Vše proběhlo na jedničku a k naší plné spokojenosti. Bylo to pro nás efektivní využití peněz, protože jsme nemuseli trávit čas obíháním úřadů a mohli jsme se věnovat jen našemu byznysu.

 

Na platformu BarterMe se můžete podívat zde: barterme.cz.