Byznys našich klientů: Jak se v EMBEFORu rodí záchranářská auta

Byznys našich klientů: Jak se v EMBEFORu rodí záchranářská auta

Proměňují obyčejná auta na hasičská, policejní nebo armádní vozidla. Firma EMBEFOR si podle slov majitelů zakládá na spokojenosti zákazníků a stoprocentní bezpečnosti. Proč je pro ně důležité, aby bylo vše perfektní a jak zvládají občasné neúspěchy? To a mnohem více nám prozradili v rozhovoru pro Ofigo.

 

Jak byste shrnuli své podnikání do jedné věty?

Naše společnost EMBEFOR se zabývá přestavbou vozidel pro hasičské záchranné sbory, pro Policii České republiky, pro Armádu České republiky a pro přepravu imobilních pacientů.

 

Co tedy musíte udělat, aby se z „normálního auta“ stalo funkční hasičské auto?

Automobily musí splňovat předepsané normy, zákony a vyhlášky. To auto musí nějak vypadat, musí mít adekvátní polepy, musí být vybaveno zvláštním výstražným zařízením modré barvy a musí mít přinejmenším základní požární příslušenství, které vyžaduje vyhláška. Pro vozidlo pak vystavujeme Prohlášení o shodě. To dokazuje, že je vše v souladu s danými zákony a vyhláškami. Nebo provádíme certifikaci autorizované osoby, což je u nás pouze jediná autorita: Technický ústav požární ochrany v Praze.

 

Jak jste se k tomuto podnikání dostali?

Začali jsme podnikat na základě toho, že jsme pracovali v podobně zaměřených firmách, ale nelíbil se nám přístup k zákazníkům nebo to, jakým způsobem se zakázky realizují. Otevřeli jsme si tedy vlastní firmu a rozhodli se, že to budeme dělat podle svého.

 

Co podle vás musí mít podnikatelé, kteří chtějí uspět ve vašem oboru?

My osobně podnikání zakládáme na našich technických znalostech, které jsou podle mého na velmi vysoké úrovni. Další věc je přístup k zákazníkům. Neděláme to totiž pouze proto, abychom vydělali, ale hlavně proto, aby byli zákazníci spokojeni. Vše u nás musí být ve stoprocentním stavu a opravdu odpovídat všem normám. Z pohledu bezpečnosti musí být vše dodrženo a splněno, protože třeba zásahové požární auta jsou nasazovány v extrémních podmínkách a pokud by se něco stalo, tu největší odpovědnost budeme nést my. Proto musíme být stoprocentní a vše musí být za nás v pořádku.

 

Jaký je váš podnikatelský cíl?

Chtěli bychom těch vozidel přestavovat co nejvíce (úsměv). Samozřejmě v návaznosti na výrobní kapacity. Ty ale neustále zvyšujeme a pracujeme na jejich rozšíření. Rádi bychom obsáhli co největší procento trhu.

 

Jak naopak zvládáte neúspěchy?

Neúspěchy samozřejmě přijdou a každý podnikatel by na ně měl být připraven. Vždy jsme také připraveni akceptovat porážku – myšleno porážku ve výběrovém řízení, protože tyto zakázky se organizují formou výběrových řízení. Jednou prostě vyhrajete a jednou prohrajete. Pokud dá někdo lepší nabídku, souhlasíme a vyrovnáme se s tím docela snadno. V této branži to tak prostě chodí. Vždy nás ale naštve, když víme, že účastník vyhrál neprávem, ale leckdy to nejde dokázat. Když je však konkurz vyhrán poctivě, nikdy nemáme námitky.

 

Jak se vám spolupracovalo s firmou Ofigo?

Při rozjezdu nám Ofigo hodně pomohla. Zajistila nám všechny podklady pro založení firmy a určitě to byl pro nás přínos. Kdybychom se měli ještě jednou rozhodnout, šli bychom do toho znova. Je to tak, že každý umí něco – v Ofigo jsou odborníci na oblast zakládání firem, tak proč ztrácet drahocenný čas, když můžeme ke svému podnikání využít služeb profesionálů?

 

Jakou radu byste dali začínajícím podnikatelům?

Určitě aby se do toho nebáli jít po hlavě. Aby měli chuť a odhodlání a pokud tyto dvě věci mají, tak minimálně 50 % už mají vyhraných.