Byznys našich klientů: Tvorba dětské knihy s Radkem Štíchou

Byznys našich klientů: Tvorba dětské knihy s Radkem Štíchou

Radek Štícha s kamarádem se rozhodli založit firmu, pod jejíž hlavičkou budou moci vydávat dětské knihy. Jejich první kniha Nártoun Olin dostala dokonce vlastní soundtrack, který děti příběhem provází a je ke stažení pro všechny zdarma. Do budoucna plánují vydávat i další knihy pro děti i pro jejich rodiče, které budou svým čtenářům dávat něco do života. Co má knižní Olin společného s firmou svých stvořitelů?

 

Mohl byste představit vaši firmu a říct, jak jste se k vašemu oboru dostal?

Naše firma se jmenuje Nártoun Olin, s.r.o., v rámci které jsme s kamarádem samonákladem vydali dětskou knihu. Firmu jsme zakládali také proto, aby se z ní časem mohlo stát malé nakladatelství, protože do budoucna chceme vydat knížek více. Já jsem ilustrátor a kamarád Patrik Klán je spisovatel, takže jsme se rozhodli spolu vytvořit knihu a do budoucna bychom chtěli vydat více našich vlastních knih a také dát šanci začínajícím spisovatelům.

 

Otevřená kniha Nártoun Olin
Nártoun Olin je redaktorem ve zvířecí říši

Co bylo první? Kniha, podle které jste pojmenovali firmu nebo naopak?

Knihu jsme připravovali přibližně 2 roky. Trvalo to delší dobu, protože máme oba ještě vlastní práci. Jelikož kreslím digitálně, všechny moje výtvory jsou někde na internetu, ale chtěl jsem fyzicky svoji práci držet také v ruce. S.r.o. jsme pojmenovali podle hlavní postavy v knize. Nártoun Olin je redaktor zvířecí říše, který by měl pomáhat ostatním zvířátkům vydávat jejich vlastní příběhy.

 

Má váš obor nějaká specifika?

Je třeba mít silné nervy a vydržet. Je potřeba umět psát a ilustrovat v případě, že má kniha být také doplněná o hezké obrázky. Dále je třeba rozumět knihám a mít vhled do tisku knih. Je potřeba vybrat správnou tiskárnu, vazbu, tloušťku stránek a podobně. Pokud chcete mít kvalitní výrobek, jsou tyto znalosti klíčové.

 

Zakladatelé firmy Nártoun Olin, s.r.o.
Radek Štícha ilustruje a Patrik Klán píše

Setkal jste se v začátcích s překážkami?

Nemysleli jsme si, že nám to bude trvat tak dlouho. Po napsání prvního příběhu přišel pocit, že to celé bude dobré hned na první dobrou, ale je třeba už v téhle fázi dát příběh přečíst pár čtenářům a získat od nich zpětnou vazbu. Dál je samozřejmě potřeba neustále vylepšovat ilustrace, vylepšovat text, aby kniha byla co možná nejlepší. Dalšími překážkami byly samozřejmě i čas a finance.

 

Jak se vaše podnikání od začátku proměnilo?

Podnikáme zatím přibližně rok a půl, ale cítíme velký posun. Za tu dobu jsme vydali knihu, učíme se vést e-shop, marketing a všechno okolo. Cítíme u sebe, že postupně nabíráme zkušenosti, díky kterým se můžeme i nadále zlepšovat.

 

Do budoucna bychom chtěli vydat více vlastních knih a také dát šanci začínajícím spisovatelům.

 

Je něco, co vás odlišuje od konkurence?

Konkurence je veliká, protože dětských knih je velká spousta. Zajímavé je, že většina dětských knih pochází ze zahraničí a do češtiny jsou přeložené. My se chceme víc zaměřovat na českou tvorbu. Je třeba nezapomínat na české autory, kterých je spousta. S knihou jsme šli na trh s nápadem, že to bude první kniha z mnoha, tak jsme samozřejmě chtěli, aby byla kvalitní, jak obsahem, tak obrázky, ale i sama ta fyzická kniha, aby byla kvalitní a vydržela dětem v knihovničce desítky let. Protože je to kniha pro děti, je třeba použít tlustší stránky a pevnější papír, aby ji děti nezničily. Zároveň jsme ke knize udělali album s písničkami, které provází děti celou knihou. Moje představa byla taková, že si děti můžou naše písničky zpívat třeba v autě, když s rodiči někam jedou.

 

První kniha společnosti Nártoun Olin, s.r.o.
Kniha Nártoun Olin je první z mnoha knih, které jsou v plánu

Co je vaším pracovním cílem?

Dlouhodobým cílem je, abychom si i nadále svoji práci užívali a měli z ní radost. Věřím tomu, že naše nadšení je pak na práci vidět. Do budoucna chceme určitě vydávat více knih a chtěl bych vydávat knihy, které by děti i jejich rodiče nějakým způsobem obohatily.

 

Koronavirová krize ovlivnila životy nás všech. Jakým způsobem se dotkla konkrétně vašeho byznysu?

Situace se nás dotkla v knižním světě z hlediska distribuce do kamenných obchodů. Obchody byly zavřené a distribuce do nich se úplně zastavila a veškerý prodej byl závislý na e-shopech velkých knihkupectví a nakladatelství. Naše kniha sice byla v knihkupectvích a na různých e-shopech, ale zároveň jsme nespoléhali pouze na tuhle distribuci a od začátku jsme budovali svůj e-shop a blog. Primárně jsme se snažili knihu prodávat přes náš vlastní e-shop. Takže celá situace se nás dotkla opravdu minimálně, pouze co se týče té distribuce.

 

Jak proběhla vaše spolupráce s Ofigem?

Se spoluprací jsem byl velmi spokojený, protože pro mě byl celý proces velmi jednoduchý. Tenkrát jsme potřebovali firmu založit hodně rychle, takže musím opravdu pochválit rychlost založení firmy. K Ofigu jsem se dostal přes doporučení od kamaráda, který si u Ofiga také nechával zakládat firmu. Cena byla také adekvátní tomu, jaké služby byly v nabídce. Jsme naprosto spokojení, zároveň nás potěšila možnost virtuálního sídla, které také využíváme.

Více informací naleznete na stránkách www.nartounolin.cz.