Byznys našich klientů: Strojírenství Jana Kruly se srdcem a s rozumem

Byznys našich klientů: Strojírenství Jana Kruly se srdcem a s rozumem

Jejich cílem je řadit se mezi špičky v oboru strojírenství. Jsou vytrvalí a pevně rozhodnutí své sny o stabilitě a růstu naplnit. Jan Krula nám v rozhovoru o firmě PRENAS Group prozradil, jak své podnikání se společníkem Milanem Pešlem založili a také co je pro ně největší podnikatelskou výzvou.

 

S firmou PRENAS Group se zabýváte strojírenstvím a inženýringem. Jak byste popsal vaše podnikání laikovi, který toho o montážích či zakázkové výrobě mnoho neví?

Naše firma má dvě odvětví podnikání. První je zakázková výroba, v oblasti CNC zpracování plechu. Nabízíme komplexní služby a to od počátečního návrhu, následné výroby až po finální montáže. Naše výroba se specializuje na výrobu krytování strojů, platebních terminálů a dalších komponentů. Ve druhém odvětví se zabýváme navrhováním jednoúčelových strojů a výrobních linek. Na přání zákazníka podle jeho specifik vypracujeme konstrukční návrh linky nebo stroje či přípravku. Poté realizujeme výrobu a montáž.

 

V jakých situacích si Vás klienti vyhledají a osloví Vás?

Většina našich zákazníků, se kterými spolupracujeme, jsou velcí výrobci CNC obráběcích strojů. Ta situace je poměrně stejná. Nechtějí si kryty strojů neboli opláštění vyrábět sami. Je pro ně mnohem jednodušší všechny součásti nakoupit, složit a prodat jako celek. Jejich know-how je jinde než v opláštění.

 

Se zakázkovou výrobou jsou partneři spokojeni
I takto vypadají linky z dílny PRENAS Group

Jak jste se dopracoval k rozhodnutí založit si firmu v tomto odvětví?

Toto rozhodnutí padlo po debatě s mým obchodním partnerem Milanem Pešlem, který viděl velký potenciál v tomto segmentu. Mě to tehdy velice zaujalo a i když nejsem úplně z oboru, tak nade mnou zvítězila touha začít něco budovat. Pak už následoval pozdější telefonní rozhovor, že do toho musíme jít a bylo to. Shoda náhod nás dovedla k firmě Awec, kde jsme jim projekt představili a začali na tom společně pracovat.

 

Co podle vás musí mít podnikatel, který se chce uplatnit ve Vašem oboru?

Určitě na první příčku řadím vytrvalost, která jde ruku v ruce se zkušenostmi. Člověk musí překonat hodně nezdarů, než se dané věci dotáhnou do finální podoby.

 

„Zabalit to můžeme vždy, ale když člověk něco začne, musí to dokončit! Jinak to přeci postrádá smysl, no ne?“

 

Co je pro vás v podnikání největší výzvou?

Vybudovat stabilní firmu na trhu, která se bude řadit mezi špičky v oboru.

 

Jak vám v tom pomohla spolupráce s Ofigo?

Pomohla v tom, že jsme založení přenechali profíkům v oboru a mohli jsme energii investovat úplně někde jinde, než abychom se stresovali byrokracií. Komunikace po našem zadání probíhala velice dobře a vše bylo vyřízeno včas.

 

PRENAS Group dodává stroje od prvních návrhů až po finální produkt
Ve společnosti se věnují zakázkové výrobě od návrhu až po realizaci

Jak si udržujete svou vnitřní motivaci?

Udržuji vidinu posouvat firmu dál a dál, kdy jsme si stanovili jasnou podobu, kde chceme být za pár let. Cesta bude hodně náročná, klikatá, ale věřím že postupným „prokousáváním“ od zakázky k zakázce se k tomu dopracujeme. Máme stanovené jasné cíle pro tento rok, kterých chceme dosáhnout a to určitého obratu a stabilizace zákazníků.

 

A jak naopak zvládáte neúspěch či nezdary v podnikání?

Vnímám je jako obrovskou zkušenost do budoucna. Je potřeba, se z chyb poučit a pak je eliminovat. Právě neúspěchy a nezdary vás mohou posunout mnohem dál, než si člověk dokáže představit.

 

Kdybyste mohl dát začínajícím podnikatelům jedinou radu, jaká by to byla?

Vytrvat. Vytrvalost je pro mě to nejdůležitější. Zabalit to může člověk vždy, ale když člověk něco začne, musí to dokončit. Jinak to přeci postrádá smysl, no ne?

 

Jana Krulu a jeho firmu PRENAS Group s.r.o. najdete na webu www.prenas.cz.