Byznys našich klientů: Moderní antikvariát Lucie Černé

Byznys našich klientů: Moderní antikvariát Lucie Černé

Lucii Černou nikdy nenapadlo, že by mohla pracovat s knihami. Teď je ale v antikvární práci naprosto spokojená a už by neměnila. Jaké jsou její plány do budoucna a co ji inspirovalo k tomu, aby dávala ke každé objednávce knihu zdarma navíc?

 

Mohla byste představit vaši firmu a říct, jak jste se k vašemu oboru dostala?

Moje firma se jmenuje Plno Knih, primárně je to antikvariát, ale prodáváme i nové knihy. V tuhle chvíli dohledáváme pro klienty knihy, které nemohou sehnat, dále máme nové knížky za nižší ceny a standardně antikvární knihy. K oboru jsem se dostala tak, že kolegyně chtěla v antikvariátu vypomoci s technickým zázemím a s provozními věcmi a práce mezi knihami mě uchvátila natolik, že jsem u toho už zůstala. Nedokázala jsem si představit, jak vrstevnatá práce v antikvariátu ve skutečnosti je. Je to pro mě práce, do které se každý den těším. To jsem nikdy předtím neměla.

 

Má váš obor nějaká specifika?

Antikvární sortiment je mnohonásobně širší než ten knihkupecký. Knihkupectví spolupracují s nakladateli a distribucí a jejich ceny jsou víceméně dané. Antikvární sortiment je širší a antikvář musí mít obrovské znalosti, mimo jiné proto, aby uměl ohodnotit cenu knihy – liší se autoři, díla i jednotlivá vydání. Do toho vstupují bibliofilní vydání, která jsou zvláštní třeba grafikami, takže musíte mít vědomosti i ohledně umění. Je třeba ovládat jazyky, znát historii a literaturu a také se vyznat v grafické práci. Já zpočátku oblast grafik podcenila, protože grafika se musí nakoukat a osahat, není to něco, co by se dalo načíst a naučit z knížek. Jinak než zkušeností se s grafikami nenaučíte pracovat.

 

Setkala jste se v začátcích s překážkami?
Nečekala jsem, že budu muset mít až tolik vědomostí, ale měla jsem štěstí na kolegy a když jsem v antikvariátu začínala, tak mi pomohli a začali mě do této práce zasvěcovat. Učili mě poznat, jaká věc je čím výjimečná, vážit si knih, které jsou hodnotné, přestože nejsou snadno prodejné a nasát zvláštní filosofii této profese. Hned na začátku mi řekli: „Musíš si uvědomit, že jsi odpovědná za to, co zůstane zachováno“. Je to způsob pohledu na obchod, který by mi jinak velice dlouho unikal.

Druhou oblastí překážek je pak samotná administrativa a provoz. Když začínáte podnikat, musíte si spoustu věcí dělat sami, protože nemáte prostředky na to, mít několik zaměstnanců. Takže na začátku je dost věci, které vám seberou hodně času.

 

Zakladatelka firmy Plno knih, s.r.o. Lucie Černá
Zakladatelku Lucii Černou práce v antikvariátu nadchla

Na vašem e-shopu jsem viděla, že máte v nabídce opravdu staré knihy, jak se k nim dostáváte?

Existuje několik způsobů. Jeden způsob je odjet do zahraničí a hledat tisky tam, ale musíte přesně vědět, co hledáte. Druhým způsobem jsou aukce, které teď probíhají převážně virtuálně (nejen kvůli koroně, ale online aukce jsou potom dostupnější pro zahraniční klientelu). Třetí způsob je, že vás osloví konkrétní sběratel, nebo někdo kdo má nějakou knihu v pozůstalosti a chce vám ji nabídnout. To jsou takové hlavní cesty, jak se k těmhle knihám dostáváme.

 

Jak se vaše podnikání od začátku proměnilo?

Obor jako takový se vyvíjí, před lety byl hodně zaměřený na frontální kontakt se zákazníkem, ale v dnešní době už je mnohem více digitalizovaný. Pořád ale existují antikváři, kteří online prostředí nedůvěřují a raději zůstávají offline.

Já osobně jsem zaznamenala také obrovský posun díky digitalizaci. Spolupracuji s jedním programátorem, který mi pomohl vytvořit web na míru. Dřív jsem pracovala na platformách, které byly založené na šablonách. A šablonám jsem musela vše přizpůsobit. Díky novější platformě se mi uvolnila spousta času, jsem opravdu moc spokojená.

 

Pro práci v antikvariátu je třeba ovládat jazyky, znát historii a literaturu a také se vyznat v grafické práci.

 

Je něco, co vás odlišuje od konkurence? Co Vám dalo nápad k nákupu přidat ještě jednu knihu navíc?

Pracuji s klienty více na individuální bázi. Primárně se v antikvariátech tímto způsobem pracuje spíše se sběrateli, ale pokud někdo osloví mě a chce něco prodat, nebo nakoupit, tak spolu trávíme mnoho času a dohledáváme, co je třeba. V podstatě se nestává moc často, že by mi někdo dal poptávku na knihu a já bych ji nesehnala. To je něco, na co ve velkých antikvariátech není prostor.

Lidem dělá radost, když dostanou k nákupu něco navíc. Tak jsem začala k nákupu přidávat jednu knihu a zákazníci jsou z toho nadšení. Když si zákazník nevybere z nabídky, kterou mám, tak jim vyberu nějakou knihu sama a tu knihu se snažím sladit tak, aby se hodila k jejich nákupu. Tím se zákazník dozví o knize, o které by jinak ani nevěděl, že existuje.

 

Co je vaším pracovním cílem?

Mým cílem je se dostat jak jazykově, tak vědomostně na takovou úroveň, abych mohla vykupovat po celé Evropě a soustředit se na vzácné tisky. Chtěla bych hlavně cestovat po Evropě a hledat klenoty a samozřejmě mít klienty, kterým bych ta díla mohla nabídnout.

 

Plno knih má k dispozici i velmi staré knihy
Odborně restaurovaná kniha Ritter-Krieg z roku 1680

Koronavirová krize ovlivnila životy nás všech. Jakým způsobem se dotkla konkrétně vašeho byznysu?

Myslím si, že antikvariáty jsou na tom buď stejně jako před začátkem pandemie, nebo se to mírně zlepšilo. Přesun do online světa zasáhl i lidi, kteří by se do toho světa nikdy nepřesunuli. Stává se i to, že lidé zavolají, že sice nemají email, ale chtějí si u nás objednat. Kontakt se zákazníkem se musel přizpůsobit situaci. Antikváři, co stránky nechtěli, je nejspíš nemají doteď, ale zdá se mi, že se ta situace vylepšuje. Ti, co jsou orientovaní na zákazníky se k nim snaží dostat a nakupování jim zpříjemnit.

 

Jak proběhla vaše spolupráce s Ofigem?

V minulosti jsem spolupracovala se zakladatelem Romanem Sokolou, a přestože se naše pracovní cesty rozešly, zůstali jsme v kontaktu. Když jsem zakládala firmu, tak jsem se na něj obrátila, aby mi poradil. Vyřešit založení firmy přes Ofigo bylo mnohem jednodušší než to dělat sama. Systém je perfektní, protože člověk neplatí navíc nic, co nevyužívá a celá firma je velmi proklientsky orientovaná, takže jsem byla velmi spokojená.

Do nabídky antikvariátu můžete nahlédnout zde: plnoknih.cz.